Juristen Navanethem ”Navi” Pillay tilldelas Nobels fredspris 2026. Hon var en av dem som undertecknade en polisanmälan mot Eritreas ledning som Reportrar utan gränser tog initiativ till i fallet Dawit Isaak.
– Så roligt! Vilken fantastisk nyhet, säger Björn Tunbäck, styrelseledamot i Reportrar utan gränser.
Han berättar att Navanethem ”Navi” Pillay var en av dem som undertecknade den polisanmälan som Reportrar utan gränser lämnade in till Åklagarmyndigheten 2020. Anmälan gäller Eritreas fängslande av den svensk-eritreanske journalisten Dawit Isaak, som hållits frihetsberövad utan rättegång sedan 2001.
Undertecknade polisanmälan
Navi Pillay undertecknade anmälan tillsammans med bland andra Kanadas tidigare justitieminister Irwin Cotler. Polisanmälan riktar sig mot Eritreas president Isaias Afwerki, hans rådgivare, landets utrikes-, justitie- och informationsministrar samt tre generaler inom armén och säkerhetstjänsten.
2021 kom dock beskedet från åklagaren i Sverige att brotten inte går att utreda eftersom Eritrea inte kommer att samarbeta.
– Priset understryker hur viktig juridiken är som skydd för de mänskliga rättigheterna. Bland undertecknarna fanns dessutom ytterligare en fredspristagare, Shirin Ebadi. Det borde få den svenska Åklagarmyndigheten att tänka om. Redan 2020 ansåg tunga internationella jurister att Dawit Isaaks fall borde utredas. Att nu inte bara en, utan två av dem har tilldelats Nobels fredspris borde stämma till eftertanke, säger Björn Tunbäck.
Reportrar utan gränsers talesperson Erik Larsson gläds också över beskedet.
– Det var helt fantastiskt! Det känns som att vi har en speciell relation till Navi Pillay. Min kollega Maria Lindén skrek till när priset offentliggjordes. Hon intervjuade henne i januari. Mycket av det Navi Pillay gör ligger nära oss. Utöver hennes polisanmälan i fallet Dawit Isaak så är hennes jobb inom internationell rättsskipning oerhört viktigt. Ett internationellt rättsväsende är ett vapen mot de som begår brott mot journalister, säger han.
Reportrar utan gränser Sveriges intervju
I januari 2026 gjorde Reportrar utan gränser Sverige en längre intervju med henne i samband med att hon vann årets Olof Palmepris, tillsammans med folkrättsjuristen John Dugard.
I intervjun oroar sig Navi Pillay över dagens utveckling.
– Jag är djupt bekymrad. Många regeringar arbetar i dag mot den internationella rättsstatsprincipen. Den internationella rättsstaten skyddar civila i krig, bevarar mänskliga rättigheter och värdighet samt skapar förutsägbarhet mellan nationer. Den ger mindre och svagare stater en röst. Den erbjuder instrument som FN och domstolar, där tvister kan lösas utan våld. Den är inte perfekt, men den är långt bättre än alternativet, sa hon tidigare i år till Reportrar utan gränser Sverige.
Navi Pillay menar att regeringar undergräver internationell rätt genom att följa den selektivt. Hon oroas även över hoten mot det globala informationssytemet.
– Jag ser desinformationskampanjer med syfte att försvaga förtroendet för internationella institutioner. Jag ser hur veto, fördröjningar och politiska påtryckningar används, inte för att upprätthålla rättvisa, utan för att förhindra den. Dessa olagliga handlingar försvagar inte bara internationell rätt – de urholkar den. När mäktiga stater ignorerar reglerna normaliserar de laglöshet. När internationell rätt blir selektiv upphör den att vara rätt överhuvudtaget – den blir ett verktyg för bekvämlighet, sa hon i Reportrar utan gränser Sveriges intervju.
* Texten uppdateras


