Journalisterna Yuval Abraham och Rachel Szor utsätts för dödshot och trakasserier efter sin dokumentärfilm ”Naza”, där israeliska soldater vittnar om brott i Gaza. Samtidigt hotar den israeliska regeringen med att dra in deras medborgarskap. Reportrar utan gränser (RSF) varnar för ett allt hårdare tryck mot media i Israel inför det kommande parlamentsvalet den 27 oktober.
Benjamin Netanyahu började hota journalisterna i mitten av september, när ”Naza” visades på filmfestivalen i Venedig. Nu upprepar han hotet om att frånta dem deras medborgarskap.
Sedan filmen släpptes har regissörerna Yuval Abraham och Rachel Szor blivit måltavlor för attacker och hot. Israels premiärminister beskriver filmen som ”global antisemitisk uppvigling” och har presenterat lagförslag om indraget medborgarskap för israeler utomlands som ”förtalar” armén samt höjda böter.
Själv är Benjamin Netanyahu föremål för en arresteringsorder utfärdad av Internationella brottmålsdomstolen (ICC) för krigsförbrytelser. Enligt RSF bär han också ansvar för att den israeliska armén har dödat fler än 200 journalister, däribland minst 63 som dödats i samband med sitt arbete. Enligt RSF utgör dessa handlingar krigsförbrytelser.
Starka reaktioner
Filmen, som innehåller förstahandsvittnesmål från israeliska soldater om krigsförbrytelser i Gaza, har väckt starka reaktioner bland den israeliska allmänheten.
– Utöver att den israeliska armén har dödat fler än 200 journalister i Gaza, däribland minst 63 som gjorts till måltavlor i samband med sitt arbete, hålls 16 journalister från den ockuperade Västbanken för närvarande i israeliska fängelser. Samtidigt hindrar blockaden den internationella pressen från att komma in i Gaza och censuren av den israeliska pressen ökar. Nu inleder den israeliska regeringen ännu en offensiv inför valet genom att hota med lagstiftning som skulle inskränka rätten till information, säger Jonathan Dagher, chef för RSF Mellanösternavdelning.
Han fortsätter:
– Den här gången är måltavlorna två israeliska reportrar som avslöjar arméns brott i Gaza. RSF uttrycker sitt stöd för Yuval Abraham, Rachel Szor och +972. Vi fördömer de attacker de har utsatts för och regeringens obevekliga angrepp på pressen.
Den 17 september samlades en folkmassa utanför Rachel Szors hem och krävde att ”förrädaren skulle avrättas”. Netanyahu-vänliga demonstranter har trakasserat Yuval Abrahams kollegor på +972:s kontor. På graffiti med bilder av journalisterna förekommer slagorden ”förrädare” och ”falska judar”. En programledare på den Netanyahu-vänliga Channel 14 har uppmanat tittarna att ”förfölja [Yuval och Rachel], jaga dem” och ”inte ge dem någon ro”.
Valet ökar spänningarna
Attackerna mot Yuval Abraham och Rachel Szor är det senaste exemplet på regeringens påtryckningar mot media inför parlamentsvalet den 27 oktober.
– De våldsamma hoten och smutskastningskampanjen mot skaparna av ”Naza” är skrämmande. De har underblåsts av årtionden av Netanyahus kampanjer mot medier. Det kommande valet i Israel har blåst ytterligare liv i lågorna, säger forskaren Ayala Panievsky, författare till The New Censorship.
Motståndet tystnar samtidigt som övergreppen fortsätter
– Tidigare tolererades kritik mot den israeliska armén i Israel. Men det har blivit ett stort tabu i samhället. Man vill inte höra talas om det, säger Ayala Panievsky.
Ett öppet brev från israeliska journalister till stöd för Yuval Abraham och Rachel Szor fick bara några dussin underskrifter, huvudsakligen från oberoende journalister och anställda på Haaretz och +972.
Men, Ayala Panievsky pekar på en liten ljusglimt.
– Någon strök över ordet ”förrädare” på graffitin med Yuvals och Rachels ansikten och skrev ”hjältar” i stället.
Israel ligger på plats 116 och Palestina på plats 156 av 180 i Reportrar utan gränsers pressfrihetsindex 2026.


